Gözəl bir qablaşdırmada sizə zəhər SATILIR - Bu məhsulları almayın!
"Roskachestvo"nun 22 məşhur dəsti əhatə edən araşdırması zamanı məlum olub ki, bəzi şirniyyatlarda zərərli maddələr var.
News24.az-ın xəbərinə görə, dəstlərin böyük əksəriyyətində (95%) tövsiyə edilməyən, bəzi hallarda isə uşaqların istifadəsi tamamilə qadağan edilən maddələr var idi.
Yoxlanılan şirniyyatların tərkibinin təhlili mütəxəssislərin ciddi narahatlığına səbəb olub. Şirniyyatlarda aşkar edilən arzuolunmaz komponentlər arasında:
• Müəyyən edilməmiş bitki yağları: Xüsusi təyin edilməmiş bitki yağlarının, o cümlədən hidrogenləşdirilmiş yağların istifadəsi onların keyfiyyəti və potensial zərərləri ilə bağlı suallar yaradır.
• Palma yağı və süd yağı əvəzediciləri: Şirniyyat sənayesində geniş istifadə edilən bu maddələr heç bir qida dəyəri vermir və sağlamlığa mənfi təsir göstərə bilər.
• Konservantlar: Raf ömrünü uzatmaq üçün istifadə edilən kalium sorbat və kükürd dioksid uşaqlarda allergik reaksiyalara səbəb ola bilər.
• Trans yağlar (çörək bişirmə yağları və hidrogenləşdirilmiş yağlar): Uzun müddətdir sağlamlıq üçün təhlükəli hesab olunur və ürək-damar xəstəlikləri riski ilə əlaqələndirilir.
• Allergenlər: Şirniyyatlarda ərik ləpəsi, qoz-fındıq və qəhvənin olması allergiyadan əziyyət çəkən uşaqlar üçün ciddi təhlükə yaradır.
Bu maddələr allergik reaksiyalara səbəb ola bilər, həzm problemlərinə səbəb ola bilər və uşaqlarda uzunmüddətli sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər. Qənnadı yağları və hidrogenləşdirilmiş yağlar xüsusi narahatlıq doğurur ki, bunlar uzun müddətdir tibb işçilərini narahat edir.
Roskaçestvo vurğulayır ki, formal olaraq istehsalçılar mövcud qanunvericiliyi pozmurlar. Problem ondadır ki, uşaqların hədiyyələrinin tərkibinə dair normativ tələblər kifayət qədər ciddi deyil. Daha sərt tələblər yalnız "uşaq qidası üçün" etiketli məhsullara aiddir, lakin belə etiketlər Yeni il dəstlərində olduqca nadirdir.